вівторок, 4 березня 2008 р.

“ Основні чинники та шлях формування і розвитку культури особистості”

Культура є багатофункціональною системою, яка так чи інакше впливає на основні чинники та шлях формування і розвитку культури особистості . Головна функція феномена культури - людинотворча-творча, або гуманістична. Всі інші так чи інакше пов'язані з нею і навіть витікають з неї. Культуру по праву вважають соціальною пам'яттю людства. Вона опредмечена в знакових системах: усних переказах, пам'ятниках літератури і мистецтва, “мовах” науки, філософії, релігії і інших. Проте це не просто “склад” запасів соціального досвіду, а засіб жорсткого відбору і активної передачі кращих її зразків.
Пізнавальна функція пов'язана із здатністю культури концентрувати соціальний досвід безлічі поколінь людей. Тим самим вона іманентно набуває здатності накопичувати багатющі знання про світ, створюючи тим самим сприятливі можливості для його пізнання і освоєння. Можна стверджувати, що суспільство інтелектуальне на стільки, наскільки їм використовуються багатющі знання, що містяться в культурному генофонді людства. Всі типи суспільства істотно розрізняються перш за все за цією ознакою.
Регулятивна функція культури пов'язана перш за все з визначенням різних сторін, видів суспільної і особистої діяльності людей. У сфері праці, побуту, міжособових відносин культура так чи інакше впливає на поведінку людей і регулює їх вчинки, дії і навіть вибір тих або інших матеріальних і духовних цінностей. Регулятивна функція культури спирається на такі нормативні системи, як мораль і право.
Семіотична або знакова функція, будучи певною знаковою системою культури, припускає знання, володіння нею. Без вивчення відповідних знакових систем неможливо опанувати досягненнями культури. Мова є засобом спілкування людей. Літературну мову є найважливіший засіб оволодіння національною культурою. Специфічні мови потрібні для пізнання світу музики, живопиши, театру. Власні знакові системи мають в своєму розпорядженні і природні науки.
Ціннісна, або аксиологічна функція відображає найважливіший якісний стан культури. Культура як система цінностей формує у людини цілком певні ціннісні потреби і орієнтації. По їх рівню і якості люди найчастіше судять про ступінь культурності тієї або іншої людини. Етичний і інтелектуальний зміст, як правило, виступає критерієм відповідної оцінки
Плохенко Ігор

Немає коментарів: